Sezon 2007

W sezonie żeglarskim 2007 jacht HETMAN decyzją Dowództwa Marynarki Wojennej RP, został przekazany do dyspozycji armatora, co uniemożliwiło organizację szkolenia i rejsów na tym jachcie.

Fundacja Morska Hetman w 2007 roku była organizatorem rejsu historycznego "Szlakiem polskich okrętów podwodnych internowanych w Szwecji, w czasie II wojny światowej". W dniach od 30 lipca do 9 sierpnia siedmiu żeglarzy, na pokładzie jachtu KOMANDOR II, odwiedziło miejsca ważne historycznie zwłaszcza dla ludzi związanych z morzem. W wyniku działań wojennych we wrześniu 1939 przybyły do Szwecji i zostały tam internowane trzy polskie okręty podwodne: ORP Sęp (przybył 17 września), ORP Ryś (od 18 września) i ORP Żbik (od 25 września). Szwedzi wyznaczyli im postój przy wyspie Vaxholm, następnie w Sztokholmie i wreszcie w Mariefred. Radiostację jednego z okrętów podwodnych (prawdopodobnie ORP Żbik) wykorzystano później do stworzenia kanału komunikacyjnego pomiędzy poselstwem RP w Sztokholmie a rządem na uchodźstwie w Londynie. W Mariefred żeglarzy ugościł jeden z 160 internowanych polskich marynarzy Czesław Marcinkowski, który wspominał czasy internowania. Około siedemdziesięciu marynarzy poślubiło Szwedki i większość z nich pozostało w Szwecji. Nasi żeglarze odwiedzili Marię Piniowską, wdowę po Zdzisławie, elektryku z ORP SĘP. Pani Maria całe życie poświęciła dokumentowaniu losów polskich podwodników, jej dom jest pełny pamiątek z okresu internowania. Na miejscowym cmentarzu złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach marynarzy, którzy na zawsze pozostali na gościnnej szweckiej ziemi. Na wyspie Vaxholm żeglarze zwiedzili muzeum marynarki gdzie znajduje się duża ekspozycja dokumentów i pamiątek z okresu internowania polskich okrętów podwodnych. Rejs był wyjątkowym wydarzeniem dla załogi, a szczególnie dla podchorążego pierwszego roku Akademii Marynarki Wojennej RP, Piotra Przybylskiego. Podczas 140 godzin w morzu przebyto 723 mile morskie.

W czerwcu fundacja była organizatorem rejsu stażowego na Bornholm. Podczas 55 godzin w morzu, na pokładzie jachtu KNEŹ, ośmiu żeglarzy przebyło 335 mil morskich.

Następnym rejsem stażowym był lipcowy rejs do Kłajpedy jachtem LEGIA. Uczestniczyło 7 żeglarzy, przebyli 465 mil morskich.

Bałtyk w sezonie 2007 był wyjątkowo sztormowy i we wszystkich rejsach organizowanych przez Fundację Morską Hetman surowo potraktował załogi. Żeglarze zostali poddani próbie na morzu wzburzonym wiatrem o sile do 8 o w skali Boufort'a, którą przeszli bardzo dzielnie.

Kapitan Waldemar Waszczyk


Polskie okręty w muzeum Vaxholm


Z wizytą u Marii Piniowskiej


Groby podwodników w Mariefred

Legią do Kłajpedy